Kangal köpeği fiyatları el yakıyor

Kangal köpeği fiyatları el yakıyor
 
Türkiye’den olduğu kadar dünyanın çeşitli ülkelerinden de talep gören Kangal köpeklerine ilgi gösteren vatandaşlar, Sivas’taki üretme merkezlerine köpek satın almak için akın ediyor.
Kentteki üretim merkezlerinde yetiştirilen Kangal köpeklerinin yavrularının fiyatı yaşına ve ırk özelliğine göre çifti bin YTL ile 4 bin YTL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

Yetişkin köpekler ise çok daha büyük rakamlara alıcı buluyor. Kente başka illerden gelen bazı Kangal köpeği meraklıları, iyi özelliklere sahip saf ırk yetişkin bir köpek satın almak için 15 bin dolar ve daha üzeri rakamları gözden çıkarıyor.

Meraküm Tepesi’ndeki, İl Özel İdaresine ait İç Anadolu Seçkin Irk Sivas Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi’nin işletmecisi Hüseyin Yıldız, merkezlerinde 1-1.5 aylık Kangal köpeğinin çiftinin 1500-2000 YTL arasında değişen fiyatlarla satıldığını bildirdi.

Merkezlerinde 2.5-3 aylık köpeklerin fiyatının da 3000-4000 YTL arasında değiştiğini anlatan Yıldız, büyük köpeklerin ise çok daha yüksek rakamlarda alıcı bulduğunu söyledi.

Köpeklerin satışını sertifikası ve raporuyla birlikte yaptıklarını ifade eden Yıldız, gerçek Kangal köpeği olmayan köpeklerin de piyasada satılabildiğini ve bunun da bu köpek ırkının ününe büyük zarar verdiğini belirtti.

Bazı yerlerde çok yüksek fiyatlarda satış olduğu gibi bazı yerlerde çok ucuz fiyatlarla Kangal olmayan köpeklerin Kangal diye satıldığını öne süren Yıldız, köpek satın almak isteyen vatandaşların bu konuda dikkatli olmalarını ve alacakları köpeğin ırkı konusunda araştırma yapmalarını istedi.

KANGAL ARAŞTIRMA MERKEZİ
Kangal ilçesindeki Kangal Araştırma Merkezi Üretim Çiftliği de Kangal köpeği satın almak isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Çiftlikte 45 günlük-2 aylık köpeklerinin çiftinin bin YTL’den satıldığını belirten çiftlik yetkilileri, çiftlikte yoğun talep nedeniyle yetişkin satışının yapılamadığını belirttiler.

Çiftlik yetkilileri, yoğun talep nedeniyle zaman zaman köpek almak isteyenlerin sıraya konulduğunu da kaydettiler.

Ulaş ilçesindeki Tarım İşletme Müdürlüğünün Kangal Köpeği Üretim Tesislerinde ise 2.5-3 aylık köpekler erkek ve dişi olmak üzere çifti KDV hariç bin YTL’den satışa sunuluyor.

KANGAL KÖPEĞİ
Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden ve hayvancılıkla uğraşan Türk boylarının, kendilerini, geçim kaynaklarını, kültürlerini, hayvanları ve obalarını korumak amacıyla beslerken sahipleriyle birlikte geldikleri Kangal ilçesinin iklim şartları ve coğrafi yapısının ana yurtlarına benzemesinden dolayı burada çoğalıp gelişerek Kangal adını aldılar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !